Email Marketing Nedir? Toplu Mail ve FaydalarıMailing Nedir?

İnternet dünyası gelişime hız kesmeden devam ederken, e-ticaret yöntemleri de girişimcilerin heyecanına eşlik ediyor. Birçok şirket müşterilerine ulaşmak için çok daha etkin ve geçerli yollar aramaya devam ediyorlar. Toplu mail sistemi ise, e-ticaret alanının doğduğu ilk andan beri kullanılan en önemli pazarlama stratejilerinden biri olmuştur. Geçmiş dönemlerde e-posta adreslerinin sayıca yoğunluğu ve e-ticaret pazarının hacmi bu denli yüksek değildi. Dolayısıyla toplu mail yöntemleri ilk anda geniş kitlelerin dikkatini çekemedi. Fakat sonrasında bu sistemin diğer fikirlere kıyasla çok daha uygun maliyete yapıldığı ve daha uzun süreye yayılan bir kalıcılığı olduğu fark edildi.

Neden Email Pazarlama?

Toplu mail sistemi şirketlerin pazarlama faaliyetlerine canlılık ve tazelik getiren bir yöntemdir. Bu sistem hedefe yönelik olması, dengelenebilir bütçesi ve olumlu feedback konusundaki yararlarıyla günümüzde e-ticaret pazarının önemli bir unsuru haline gelmiştir. Toplu e-mail stratejisi asla bir spam sistemi değildir ve olmayacaktır. Bu stratejiyi izinli pazarlama sınırları içerisinde değerlendirmek çok daha sağlıklı olacaktır. Toplu mail gönderimi sayesinde şirketler ve hatta bireyler çok daha hızlı bir biçimde hedefledikleri kitlelere ulaşabilirler. Bir e-bülten kısacık zamanda binlerce kişiye iletilebilir, bu sayede ciddi derecede vakit tasarrufu sağlanır. Ayrıca diğer pazarlama stratejilerine kıyasla çok daha düşük bir uğraş ve maliyet gerektirmektedir.

Mail Marketing Nasıl Olmalıdır?

Belli bir kurum ya da kuruluş hedef kitlesine toplu mail ileteceği zaman, bültenin mesajı açık ve net olmalıdır. Berrak bir şekilde fırsat ve avantaj içeren metinler her zaman daha hızlı bir şekilde reaksiyon bulurlar. Zira amaç en hızlı şekilde en özet bilgiyi hedefe ulaştırmaktır. Ayrıca zamanlama toplu e-mail sisteminde hayati önem taşımaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki gereksiz şekilde yapılan e-mail pazarlama yöntemi uygulayıcılarının kullanıcıların mail listesinden hızlıca çıkmalarına sebep olduğunu ortaya koymuştur. Doğru toplu mail pazarlaması, doğru zaman gözetilerek yapılandır. Açıklanan kampanyalarda ve fırsatlarda kuşkuya yer bırakılmadan, açıkça özetlenebilmelidir. Müşteriler zamanla gittikleri mağazalardan sıkılabilirler. Toplu mail sistemiyle sunulan cazip bir indirim kuponu, müşteriyi yeniden kazanmak ve devamlılığını sağlamak için muazzam bir seçenektir. Süreli kampanya yapılan durumlarda süre oldukça önemlidir. E-bülten tasarımındaki renkler, resimler, fontlar ve logolar müşterinin ilgisini kısa sürede çekecek şekilde dizayn edilmelidir. Aynı şekilde sloganlar da keskin ve kısa etkiler olduğu için en vurucu haliyle yansıtılmalıdır. E-bülten tasarımlarınızı profesyonel kişilere yaptırmanızda yarar vardır. Bu şekilde hassas ve özenli davranıldığında, toplu mail sisteminin müşterilerinizi devamlı ve memnun hale getirme etkisi kaçınılmaz olacaktır…
Blogger tarafından desteklenmektedir.