Geçerliliğini Yitiren SEO Yöntemleri


SEO, arama motorlarına yönelik gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanır. Pek çok e-ticaret firması ya da yeni girişimciler arama motorlarında üst sıraya yükselebilmek için SEO temelli farklı yöntemler uygulanır. Yöntemler farklı olsa da, amaç her daim aynıdır. Bir de geçmişte oldukça başarı sağlasa da günümüzde geçerliliğini yitirmiş ve önemini kaybetmiş SEO yöntemleri vardır. Sizler için derledik…

– Geçmişte dizin sitelerinde pek çok sektörel çalışma gerçekleştirilmiştir. Rakip sitelerden ortak backlink alınarak sürdürülen çalışmalar, oldukça fayda da sağlamıştır. Ancak bu yöntem günümüzde bütün değerini yitirmiştir. Artık yalnızca link çıkışı gayesiyle tasarlanmış site olarak görülmektedir ve bu da durumunu oldukça pasif hale getirmiştir.

– Otomatik programlar yoluyla eklenen ziyaretçi defterleri de önemini kaybeden SEO yöntemleri arasına girmiştir. Bunun nedeni, yöntemin yüzlerce sayfa arasından düzensiz şekilde alınan backlinkler yüzünden zararlı duruma geçmesidir. İçeriksel bir gücü olmadığı için de değerini yitirmiş backlink siteleri haline gelmiştir.

– Geçerliliğini yitiren SEO yöntemleri arasında yerini alan bir başka tür ise toplist seçeneğidir. Karşılıklı linke sebebiyet vermek adına sitenizi bir siteye eklersiniz ve bu değersiz bir sayfadır. Ardından sitenizin değerli sayfasına eklenirler ve bu yüzden zararlı bir durum yaratırlar. Pek çok farklı amaçla eklenmiş site arasından sitenize yanıltıcı ve önemsiz hit gönderen siteler anlamına gelir.

– SEO çalışmaları arasında pagerank sayısına göre yapılanları mutlaka duymuşsunuzdur. Belki de halen uyguladığınız yöntemler arasındadır. Fakat Google Pagerank algoritmasını güncellemeyi durdurmuştur. Dolayısıyla Pagerank yönteminin etkisi de ortadan kalkmıştır. Günümüzde Google site puanlaması yerine içeriksel uyumu daha ön plana almıştır.

– En bilindik yöntemlerden biri de Amazon tarafından yönetilen Alexa takibidir. Alexa, pek çok web sitesinin ülke ve dünya çapındaki popülasyon sayısını işaretler. Bu anlamda sıkça kullanıldığını söylemek mümkündür. Ancak sıkça kullanılıyor olması Google’ın gözünde hiçbir etki oluşturmaya yetmemektedir.

– İnternet mecrasında başvurulan bir diğer yöntem ise alt kısım (footer link) çalışmalarıdır. Bu çalışmalar kısa zamanda etki gösterdiği için sıklıkla tercih edilir. Ancak uzun vadede fayda sağlamak isteyenler bu yöntemden uzak durmalıdır. Zira footer link çalışmaları eklendiğinde ayrı kaldırıldığında ise bambaşka dalgalanmalara neden olabilir. Bu da ilgili yöntemi, önemini kaybetmiş SEO çalışmaları arasına yerleştirmektedir.

Sitenizin Kalitesinden Ödün Vermeyin!

Sitenizin daha kaliteli olması ve ileriye yönelik daha iyi bir çalışma yapmak için muhakkak yeni nesil teknoloji ve gelişmeleri takip etmelisiniz. Gelişmeleri takip ederek sitenize zarar verebilecek unsurların önüne geçebilir, ilerleyen zamanlarda da sitenize gelebilecek zararları minimum’a indirmiş olursunuz. Sitenizin sağlığı ve arama motorlarında daha iyi yerlerde stabil bir şekilde yükselmesi için bu tür çalışmaların bir an önce önüne geçerek durdurmalı, yüksek pagerank, alexa kayıtlı siteler yada etkisi geçmiş sitenize zarar verebilecek çalışmaların da aynı zamanda önüne geçmelisiniz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.