Web Sitelerine Yapılan Saldırıların AmacıHackerların Amacı

Bir website saldırıya uğradığında, genellikle görsel açıdan bariz bir şekilde belli olur ve bu durumla karşı karşıya kalmak site sahiplerine çaresizlik duygusunu hissettirir.

Günlük hayatta karşımıza çıkan kötü amaçlı yazılımlar, kurbanlarına zarar vererek, kredi kartı bilgilerini ve şahsi bilgileri çalarak kar sağlamayı amaçlar. Fakat, çoğu hack saldırısı her zaman finansal bir amaç gütmez. Daha çok politik, dinsel ya da fikirsel nedenlerle saldırı düzenlenir. Örnek vermek gerekirse FBI 2015 yılında, WordPress web site sahiplerini hackerlar konusunda uyardı. Yapılan uyarıda hackerların yapabildikleri kadar çok siteye saldıracaklarını ve bu saldırılarda “calling card” açığını kullanacaklarından ve bu saldırıların terör örgütü propagandası amacıyla yapılacağından bahsedildi.

Geçmişte web site saldırıları öncelikle suç dünyasına karşı yapılırdı. Fakat şu sıralar bazı öğrencilerin kendi okullarının sistemlerini veya web sitelerini hacklediklerine bile şahit oluyoruz. Canları sıkıldığı için hackleme öğrenen öğrencilerin sayıları hiç de küçümsenecek gibi değil.

Eğer web sitenizin index.php veya index.html sayfası saldırıya uğrarsa ve değiştirilirse bunu kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz. Fakat bundan kötüsü, database dosyanızın tamamının üzerine başka bir şey yüklemeleridir ve eğer bu durumda bir yedeğiniz yoksa bir an önce yedeğinizi alın, ne olacağı belli olmaz.

Tüm bunlarla birlikte, website tamamen tahrip olduğunda bir de bunun üstüne, yazılan veriler malware ile kendini kopyaladığında bu sizin için çifte sorun yaratır. Bunlar sitenizin başına geldiyse içeriğe bağlı olarak özel bilgilerinizin tamamen açığa çıkmıştır. Sitenize saldırı yapan kişi muhakkak daha sonra erişebilmek için arkada açık bir kapı bırakacaktır. Bundan daha zararlı olan saldırı ise aynı zamanda siteye giren kullanıcıların da bilgisayarlarına girerek onlara da bulaştıracaktır.

Bu sebeple, eğer böyle bir sorun başınıza geldiyse, tüm dosyaları ayrıntılı olarak kontrol ettiğinizden emin olun! Yoksa aynı problem ile er yada geç yine karşılaşırsınız.

Zayıf bir şifreye sahip olmanız ve kullandığınız yazılımların sürümlerinin eski olması bu ve benzeri saldırı olaylarıyla karşı karşıya gelmenize sebep olacaktır. Hala tahmin edilebilir bir şifre ve sürümü eski yazılımlarla devam ediyorsanız; kötü hackerların size ve sitenize en yakın zamanda problem çıkaracaktır. Ancak CloudProxy kullanan müşterilerimiz bu tip saldırılara karşı tamamen korunmuş olacaklardır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.