5 Adımda Doğru E-Mail MarketingÇağımızın internet çağı olması sebebiyle, günümüzde tüm işler internet üzerinden yürüyor. Alım satım dahi internetten yapılırken, reklamların internet dışı yapılması elbette ki düşünülemez.

Gel gelelim, internetten reklam vermenin en etkili yöntemlerini belirlemeye. Bu yöntemler arasında, maliyetinin uygunluğu ve tek seferde pek çok kişiye ulaşma imkanından dolayı e-mail marketing ilk sıralarda yer alıyor.

1) İzinli Mail Adreslerini Kullanın

Öncelikle E-Mail Marketing izinli mail adreslerinden oluşmalıdır. E-mail marketing, etkili şekilde hazırlandığında çok sayıda müşteri kazanmak mümkün. Spama düşmeyecek mail adreslerine gönderim yapmakla bu kolay ve karlı reklamın ilk kapısı açılmış oluyor ancak bu işin başka püf noktaları da var. Hadi gelin şimdi de, e-mail pazarlamada etkili olmanın taktikleri olan o püf noktalarına göz atalım.

2) Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin

Diğer reklam türlerinde etkili geri dönüş almak için hedef kitle seçimi ne kadar önemliyse, e-mail pazarlamada de bir o kadar önemli. Ortada ne kadar şahane bir ürün olursa olsun, hedef kitleniz yanlışsa geri dönüş alamayacağınız baştan belli demektir. Cinsiyet, yaş, eğitim, şehir/ülke gibi belirlemeler yaptığınız çalışmada geri dönüş almanızı kolaylaştıracaktır.

3) Başlığı Can Alıcı Kelimelerden Oluşturunun

E-mailinizi gönderecek hedef kitle seçimi kadar önemli olan bir başka şey ise; mail başlığını etkili kelimelerle oluşturmak. Çok uzun ya da tamamen büyük harfle yazılan mailler ne yazık ki etkli olmayacaktır. Reklamınızla ilgili en can alıcı en fazla iki üç kelimeden oluşan bir başlık hazırlayın. Öyle göz alıcı olsun ki; oku beni desin. Başlık hazırlamanın en önemli püf noktası ise; etkili bir başlık hazırlayayım derken, konunun dışına çıkmamak. Başlığınız, içeriğinizin ip ucudur.

4) İçeriğiniz ve Görseliniz Sağlam Olsun

Başlığınızı da başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra, hedef kitlenizin e-mailinizi tıkladığını varsayalım. Mailinizin açılmış olması, geri dönüş yolunda büyük bir avantaj sağlar ancak burda da yine önemli olan, görsel ve metin dengesini iyi kurmak ve etkili içeriklerle mailimizi oluşturmak. Genel olarak kriter; %50’den fazla görselin yer alması ve bu görsellerin kısa ve can alıcı cümlelerle desteklenmesi. Görselleriniz “beni al” dediği gibi, görsellere ekleyeceğiniz yazılar da ürününüzü cazip hale getirmeli.

5) E-mailiniz Kimlere Ulaştı Kontrol Edin

Herşey tamam olduktan sonra artık geriye tek bir şey kalıyor, raporlama ve analiz. Gönderdiğiniz e-mailler kimlere ulaştı, ulaşan mailleri kimler tıkladı ve geri dönüş yaptı. Bu işlem, başarılı bir e-mail marketingin hem son basamağı hem de en başarılı basamağıdır diyebiliriz. Analizlemeyi doğru yaparsanız, daha sonraki çalışmalarınız daha kolay olacaktır.

E-mail marketing, gerçekten de günümüz dünyası için büyük kolaylık. Bu kolaylığın birkaç püf noktası olacak elbette. Kilit noktaları paylaşmak bizden, işinizde başarılı reklama ulaşmak artık sizden. Bol ve başarılı e-mail marketing ile müşteriniz bol olsun…
Blogger tarafından desteklenmektedir.