Facebook Sayfalarında Organik Erişimi Artırmanın Yollarıİnternet dünyası uçsuz bucaksız bir okyanus gibidir ve bu okyanusta milyarlarca insan kulaç atar. Haliyle o kulaçların birbirine yaklaştığı noktalarda etkileşim adını verdiğimiz durum ortaya çıkar. Facebook sayfaları bir ürünü, hizmeti ya da kişiyi tanıtmak için kullanılabilir. Facebook evreninde organik erişim oldukça önemli ve kıymetlidir. Kimileri Facebook’da markasının tanıtımını yapar, kimileri de sitelerinin içeriklerini her gün geniş kitlelere ulaştırmaya çalışır. Fakat Facebook organik erişimi sanıldığı kadar kolay ulaşılabilir bir hedef değildir. Aksine son zamanlarda giderek zorlaştırılmıştır ve kullanıcılar bunun önüne geçmek için mücadele vermektedir. Fakat herkesin aynı problemleri yaşadığını aklınızda tutmanız faydalı olacaktır. Facebook organik erişimi hakkında kesin sınırlar çizmek mümkün olmasa da, her post ya da sayfanın alacağı ortalama organik erişim bellidir. Peki Facebook sayfalarınızda organik erişimi artırmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim…

1) Facebook’ta linkli paylaşımlar daima daha fazla organik erişim sağlar

Facebook sayfanızda yalnızca fotoğraf ya da metin içerikleri paylaşıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Zira post’un kendisini link olarak paylaşmanız, organik erişim açısından çok daha etkili ve çarpıcı olacaktır. Sahiden de içeriğin linki embed edilmiş şekilde post’ta paylaşıldığında normalden çok daha fazla organik erişim sağlanabiliyor.

2) Post description uzunluğunu minimum düzeyde tutmaya özen gösterin

Facebook içeriğinizdeki paragrafları kopyalayarak sayfanızda mı kullanıyorsunuz? Bu oldukça ciddi bir hata. Çünkü uzun uzun anlatılan her giriş bölümü, okuyucuda kısa zamanda bıkkınlık yaratır. Esasında vaktini tasarruflu kullanmak isteyen her internet kullanıcısı gibi, sizin kitlenizin de yalnızca netliğe ihtiyacı var. O net yönlendirmeyi sağladığınız takdirde, kitleniz içeriklerinize daha derin bir ilgi duyacaktır. İnternet denilen sonsuz mecrada daima belirgin ve öz başlıklar kazanır.

3) Gönderi sıklığınızı artırmak uzun vadede fayda sağlayacaktır

Çünkü devamlılık her zaman merak, en kötü ihtimalle de alışkanlık uyandırır. Her internet kullanıcısı günlük ortalama 1 saatini Facebook’ta geçirir. Bu açıdan düşünüldüğünde bu sıklığı besleyen içerikler paylaşmazsanız, size karşı hissedilen merak sönmeye başlar. Gün içinde yalnızca bir ya da iki adet içerik yayınlamak, yalnızca o sıralarda online olan kullanıcılara hitap edebilmenizi sağlar. Fakat amacınız daha çok kişiye ulaşmak ise, ki öyle olduğunu tahmin ediyoruz, gönderi sıklığınızı artırmanız gerekir. Gönderilerinizin rutinini kullanıcılarınızın online olma saatlerine ya da alışkanlıklarına göre düzenlemek ise organik erişimi artırma konusunda yarar sağlayacak diğer detaylardır.

4) Eski içeriklerinizi gündeme getirmelisiniz

Çünkü yeniyi dinamik tutmanın yolu eskilerin de anımsatılmasından geçer. Hün içinde birden fazla gönderi yayınlamanız Facebook sayfanızdaki organik erişim için zaruridir. Bu şekilde düşünüldüğünde eski içerikleri zaman zaman gündeme getirmek ilginin aktif tutulmasını sağlar. Böylece önceki içeriklerinizin unutulmasını da önlemiş olursunuz. Ayrıca ana sayfada sıkça varlık göstermeniz de kazanacağınız bonus puana dönüşür.

5) İçeriklerinizin ilgi çekici olması konusunda hassasiyet göstermelisiniz

Gün içinde farklı içerikler paylaşarak sayfanıza organik erişimi artırma çabası içine girersiniz. Buraya kadar her şey normal işler. Bazı kullanıcılarınız da beğenileri ya da yorumlarıyla size direkt ulaşmadan da etkileşim sağlarlar. Bu sayede sizi takip eden kitlenizi algılayarak onlara uygun hareket edebilirsiniz. Fakat bir de görünmez olan kullanıcılar vardır ki, en az etkileşim sağlayanlar kadar kıymetlidir. Ne kadar çok ilgi çekici içerik sunarsanız, tıklanma oranınız da o denli artış gösterir. Bu sayede insanlara değerli olduğunu hissettirdiğiniz paylaşımlar ulaştırabilirsiniz. Çünkü kaliteli içerik daima kazanır.

Facebook dünyası sandığınızdan çok daha geniş ve gelişime açık bir mecradır. Eski moda yöntemlerle ya da kullanıcıları sıkacak usulde paylaşımlarla ilerlemek yerine, kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların gözünde bir imaja bürünürsünüz ve içeriklerinizin sadık takipçisi haline gelirler. Özenle hazırlanan ve dürüst şartlar çerçevesinde paylaşılan içeriklerin Facebook’ta ilgi görmeme ihtimali imkansıza yakındır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.