Cloud / CDN ve Yerel Konumlu Sunucu: Hangisini Seçmeliyim?


Eğer bunu okuyorsanız, muhtemelen şu soruyu en az bir kere aklından geçirmiş bir web geliştiricisisiniz: Farklı coğrafyalardaki müşterilere hizmet vermek için bulut sistemini mi, yerel sunucu mu, yoksa CDN mi kullanmalıyım? 

Ama önce birkaç hayati soru soralım:
 • Yerel konumlu sunucunun amacı nedir?
 • Müşterim çeşitli bölgelerdeki kullanıcılara ulaşmak isterse ne yapmalıyım?
 • Peki ya CDN?
Eğer bunlardan biri bile aklınızdan geçtiyse, okumaya devam edin.

Çeşitli Bölgelerden ziyaretçilere hizmet sunmak için Bulut Sunucu kullanmak hakkında neden iki defa düşünmeliyim?

Farklı bölgelerden müşterilere hizmet sunmak olduğunda, genel kanı, yüksek hızlı ve performanslı Bulut Sunucu’nun, düşük performanslı yerel konumlu sunucudan daha iyi bir seçenek olduğudur.

Bulut’un en büyük avantajının muhteşem esnekliği olduğu doğrudur. Bu özellik bulutu büyüyen ve sürekli değişen taleplere sahip işletmeler için ideal kılar. Bulut, yerel konumlu sunucular kullanan rakiplere karşı kolayca avantaj kazanmanızı sağlar. Fakat bu, bulutun, dünyanın çeşitli yerlerindeki ziyaretçilere hizmet sunmak için doğru seçim olduğu anlamına mı gelir?

Bunun böyle olmayabileceğini anlatmak için burdayız.

Şunu anlamak önemli: Bulut kesinlikle üstünlüğe sahip olsa bile, farklı ceografilerden gelen ziyaretçiler için sitenizin yükleme zamanını kötü etkileyebilir. Şaşırdınız mı?

Aşağıdaki görüntüye bir göz atın. Neler gördüğümüzü listeleyelim:


 • Güney Amerika’da konumlandırılan Bulut Sunucuları
 • Batı Hindistanda’ki yerel konumlu paylaşılan sunucular
 • Ziyaretçi siteye Doğu Hindistan’dan geliyor
Eğer amacınız performans ise, kesinlikle güçlü ve esnek olan Bulut Sunucular en iyi seçim olacaktır. Öte yandan, eğer düşük gecikme ve yüksek hız sizin için önemliyse, sunucunun kullanıcıya uzaklığı açısından, yerel konumlu sunucular bu durumda daha uygundur. Bulut bu konuda yetersiz kalabilir. 

Amacınızı belirlemeniz önemlidir. Bulutun gücünü mi yoksa yerel konumlu sunucunun düşük gecikmesini mi tercih edersiniz?

Keşfedebileceğiniz diğer bir alternatif-CDN

CDN içerik ulaştırma ağının (Content Delivery Network) kısaltmasıdır. CDN farklı bölgelerdeki kullanıcılara içerik ve sayfaları ulaştıran dağıtılmış sunucu sistemidir. Sayfa içeriğini, kullanıcıya en yakın sunucudan sağlar. CDN’in bazı tanınan örnekleri Amazon’dan CloudFront, CloudFare ve Akamai’dir.


CDN hızı nasıl yükseltir?

CDN web sitenizdeki dosyaların kopyalarını dünyanın çeşitli bölgelerindeki sunucularda saklar. Biri web sitenize girdiğinde, bu dosyalar kullanıcıya en yakın CDN sunucusundan ulaştırılır. 


CDN’in avantajları nelerdir?


 • Hızlı iletim
 • Siteye dünyanın her yerinden ulaşabilme
 • Hızlı kullanım
 • Dosyaların çabuk yüklenmesi
 • Ölçülebilirlik
 • Yüksek ulaşılabilirlik
CDN’in nasıl çalıştığını gösteren basit bir şema:

Peki ya Yerel Konumlu Sunucular?

Genellikle web sağlayıcıları, yüksek yükleme hızı ve düşük gecikme sağlamak için dünyanın farklı bölgelerinde sunuculara sahiptir. 


Yerel konumlu sunucuları seçmenin avantajları:


1- Pazara yakınlık: Uzaktaki bir veri, sunucu ve kullanıcı arasında gidip gelmelidir. Bu yükleme hızını düşürerek gecikmeyi ortaya çıkarır. Mesafe ne kadar düşerse, hız o kadar artar. Yerel konumlu sunucular bunu sağlarlar. Müşterinizin kullanıcılarının çoğuna ulaşmaya çalışırken ihtiyaçlarınızı 80:20 oranında gidermeye çalışın.

2- Arama motoru için ideal: Sunucunun bölgesel konumu, Google’ ın bir web sayfasını ulaştırmakta değerlendirdiği bir çok etkenden biridir. Web sitenizin bölge veya dil ile ilgili olup olmadığına bakar. Google “sunucu konumu genelde fiziksel olarak kullanıcıya yakındır ve sitenizin amaçlanan kullanıcı kitlesini gösteren bir göstergedir.” der. Dolayısıyla hedef kullanıcıların aramalarında sitenizi görebilmesi sizin için fırsatı arttırır.

3- Düşük maliyet: Yerel konumlu sunucu kesinlikle bulut ve CDN’den daha düşük maliyetlidir. Eğer işletmenizin yüksek hacimli veri alış verişi yoksa, bu sizin için en hesaplı çözüm olabilir. Hedef kitlenize daha geniş ölçüde ulaşmak istiyorsanız, ekonomik olarak daha iyi bir çözüm olabilir.

XPRONE’da:
 • Hong Kong
 • Türkiye
 • Hindistan
 • ABD
 • İngiltere
Üstünde konumlandırılmış veri merkezlerimiz vardır. 

Sonuç olarak

Özetle müşterinizin ihtiyaçları ve hedef kitlesine hizmet vermek söz konusu olduğunda, genel kanıya göre karar vermeden önce tüm seçenekleri ölçmek gerekir. 

Eğer maliyet kısıtlamanız yoksa ve aradığınız performans, esneklik ve hız ise, Bulut ve CDN bileşeni muhteşem çözümlerdir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.