Kobiler İçin Bulut Bilişimini Cazip Kılan 5 Neden
Modern veri merkezi olarak adlandırılan bulut bilişim, sadece ülkemizde değil dünya genelinde KOBİ’lerin ilgi odağı olmuş durumda. Bunun en önemli nedeni ise veri yönetimine yatırım maliyetlerinin düşüklüğü olarak görülüyor. Standart Server ve veri merkezlerinin ilk yatırım maliyetlerinin çokluğundan yakınan işletmeler çözümü bulut bilişim ve dış kaynak kullanımında buluyor.
Peki, bulut bilişimi bu kadar cazip kılan ve her geçen gün talebi artıran sebep sadece ilk yatırım maliyetinin düşüklüğü midir? Elbette hayır. Bulut bilişimi KOBİ’ler için cazip kılan daha pek çok sebep bulunuyor.

İşte, KOBİ’lerin bulut bilişimi tercih etmelerinin en önemli 5 nedeni.

1) Düşük Maliyet

KOBİ’ler için BT altyapısını güvenli bir veri merkezi üzerinde barındırmak ne kadar önemliyse, yüksek maliyetten kaçınmak da o kadar önemlidir. İlk yatırım maliyetinden yaklaşık %80 tasarruf sağlayan Bulut bilişim bu durumda KOBİ’ler için cazibeli hale geliyor. Veri yönetimine yapılan yatırım maliyetinin düşmesiyle birlikte süreklilik şartı olan bakım ve operasyonel maliyetlerde sıfırlanmış oluyor. Bu durum ise KOBİ’ler Bulut bilişime oldukça sıcak bakıyor.

2) Yüksek Performans


Bulut bilişim sağlayıcı, KOBİ’ler için yüksek performans gücü sunmanın yanında üstün standartları ile de cezbediyor. Modern bir veri merkezi, yüksek standartlarda sunucu, depolama ve ağ teknolojilerine sahip BT altyapısı sunabiliyor ve bu avantajıyla da Bulut bilişim KOBİ’ler için kaçınılmaz bir seçenek oluyor.

3) Güvenle Saklanan Yedeklenmiş Veri

Güvenlik önlemleri alınmayan ortamlarda saklanan veriler ve güncellenmemiş yazılımlar geri dönüşümü olmayan kayıplara sebep olabiliyor. Önemli verilerin kaybolması, silinmesi gibi durumlar ise ciddi maddi kayıplara yol açabiliyor. Önemli verileri güvenle yedekleyen ve kaybolma riskini ortadan kaldıran Bulut bilişim, bu avantajı sayesinde bir kez daha artı puan alıyor. 

4) Kesintisiz ve Ölçeklenebilir Yapı


Ölçeklenebilecek altyapı, esnek yapıdaki işletmeler için hayati önem taşıyor. Dijital iş yaşamında çok kısa zaman dilimlerinde sunucu ya da depolama miktarında değişimler ortaya çıkarken, kesintisiz hizmet sunabilmek KOBİ’lerin en önemli ihtiyaçlarından biri oluyor. İşte bu ihtiyacı kesintisiz karşılayan Bulut bilişim, bir kez daha KOBİ’lerin imdadına yetişiyor.

5) Anlık Görüntüleme ve Her Yerden Yönetim

Verilerin sürekli görüntülenmesi ve kontrol edilmesi, dağınık yapıların merkezi olarak depolanabilmesi imkânlarını sunan Bulut bilişim, KOBİ’lerin işini oldukça kolaylaştırıyor. En önemlisi de, günümüz altyapılarıyla birebir uyumlu olan yazılım tabanlı veri merkezleri, çok daha verimli ve yönetilebilir seçenekler sunması ile büyük avantajlar sağlıyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.